Gatunek: komedia
Rok produkcji: 2006
Czas trwania: 72 minuty
Premiera: 09.10.2006
Autor: Ben Johnson
Przekład: Michał Komar
Reżyseria: Grzegorz Warchoł
Asystent reżysera: Monika Trela, Jakub Wons
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski
Scenografia: Ryszard Melliwa
Kostiumy: Ryszard Melliwa
Rekwizyty: Paweł Śmiałkowski, Bartosz Mrozowski Muzyka: Janusz Stokłosa
Dźwięk: Andrzej Cecota
Montaż: Grażyna Gradoń
Charakteryzacja: Anna Niedrygas-Jarosz, Krystyna Adamska
Kierownictwo produkcji: Jolanta Piasecka, Natalia Mrózek
Producent: Maria Guzy, Jolanta Tokarska
Produkcja wykonawcza: Telewizja Polska (Kraków)
Produkcja: Telewizja Polska - Agencja Filmowa (Program 1 TVP S.A.)
Obsada aktorska: Jerzy Stuhr (Volpone), Piotr Grabowski (Mosca), Krzysztof Globisz (Voltore), Jerzy Trela (Corbaccio), Jan Peszek (Corvino), Agnieszka Kawiorska (Celia), Michał Czernecki (Bonario), Jerzy Nowak (Notario), Kazimierz Borowiec (Sędzia), Wiesław Wójcik (Sędzia), Edward Dobrzański (Sędzia), Andrzej Buszewicz (Sędzia), Jan Plewa (Służący Volpone).
"Volpone albo lis" to spektakl Teatru Telewizji Polskiej. Powstał na podstawie sztuki Bena Jonsona pt. "Volpone". Został wyprodukowany w 2006 roku. Nazwisko Volpone w języku włoskim nawiązuje do lisa, stąd też w Polsce tytuł "Volpone" przetłumaczono jako "Volpone albo lis".
Ben Jonson był angielskim dramaturgiem, poetą i aktorem. Żył w XVI i XVII wieku. Był tak dobrym artystą, że często porównuje się go do Williama Szekspira. Niektórzy nawet twierdzą, że Johnson przewyższał tego bardziej znanego artystę:
Ben Jonson
|
"Jonson wykazywał się w swej twórczości bogactwem inwencji i dowcipu, posiadał też silną i wojowniczą osobowość. Po ponownym otwarciu teatrów z chwilą restauracji monarchii w osobie Karola II, to raczej Jonson niż Shakespeare, miał dominujący wpływ na kształtowanie się angielskiego dramatu."
Spektakl "Volpone" został po raz pierwszy wystawiony w 1605 roku. Zaraz spróbuję Wam przedstawić, że nie stracił na aktualności. Poruszone w nim problemy są uniwersalne.
Mosca wypowiada bardzo znaczące zdanie:
"Bogactwo jest większym darem natury niż mądrość".Ono charakteryzuje, nie tylko jego, ale prawie wszystkich występujących w opisywanym przeze mnie przedstawieniu. Ukazuje ich sposób myślenia, światopogląd oraz hierarchię wartości.
Osób czyhających na majątek Volpone jest wiele. Z każdym z nich Mosca postępuje dosłownie tak samo. Działa według scenariusza obmyślonego z Volpone. Jedyne, co zmieniają w przebiegu spotkań z potencjalnymi spadkobiercami to nazwy chorób, które w danej chwili trapią bogacza. Ich wachlarz jest dość szeroki: od paraliżu po apopleksję. Zarówno Volpone jak i jego sługa dobrze się bawią wymyślając je.
Mosca zapewnia każdego, kto przychodzi do Volpone, że stary bogacz właśnie jemu, tej konkretnej osobie, chce przekazać majątek, że dobrze się o nim wypowiadał oraz, że wspominał wspólnie spędzone chwile. Przyszli spadkobiercy odwiedzają chorego tylko po to, by dowiedzieć się o jego śmierci. Jednak niespodziewanie Volpone "zdrowieje". Wyobraźcie sobie zdziwienie oraz zniecierpliwienie wymalowane na twarzach potencjalnych spadkobierców.
Świetna gra aktorska Stuhra i Grabowskiego, wciągająca fabuła, dopasowane kostiumy i scenografia - to z pewnością atuty "Volpone albo lis". A dodatkowo śmiech Osła ze "Shreka" - bezcenne! Polecam!
Czy Volpone za te liczne oszustwa, intrygi oraz manipulowanie ludźmi zostanie ukarany? Obejrzyjcie koniecznie!
Ocena: 8/10
Em.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz