poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Dzień Ziemi

źródło obrazka: http://ziemianarozdrozu.pl

Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce 22 kwietnia. Celem tej akcji, jak twierdzą sami organizatorzy, jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie oraz uświadomienie obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Początkowo Dzień Ziemi wiązał się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku.

Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się z USA do Polski przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się za żelazną kurtyną. Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990 na czele sztabu ekologów którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990.

Dzień Ziemi stał się niepowtarzalną okazją do organizowania akcji mających uświadomić całemu społeczeństwu, że należy dbać o środowisko naturalne. Ziemia potrzebuje nas właśnie teraz. Roztopiony śnieg ukazał na jak wiele ludzie sobie pozwalali podczas długiej zimy. Lepiej chyba samemu wziąć się za kijek ze szpikulcem niż czekać aż państwo wyśle w naszą okolicę służby porządkowe.

źródło obrazka: www.myreiki.pl

To od nas zależy jak będzie wyglądała Ziemia. Ziemia jest w naszych rękach. I mimo, że kosmolog Stephen Hawking twierdzi, że nie przeżyje ona kolejnego tysiąca lat, warto o nią dbać! Zróbmy dla niej coś dzisiaj! ;)

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz