czwartek, 25 kwietnia 2013

"Magda.doc"

Tytuł: "Magda.doc" 
Autor: Marta Fox
Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2008 
Liczba stron: 216
Oprawa: miękka
ISBN: 9788371622632  
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/


Zacznę od tego, że "Magdę.doc" przeczytałam jako dorastająca dziewczynka, już jakiś czas temu. Dlaczego wracam do tej książki i zamieszczam jej recenzję po dość długim czasie? Odpowiedź poznacie w następnym poście.

"Magda.doc" Marty Fox to książka o prostej fabule. Jednak należy zauważyć, że autorka wykorzystała ciekawy zabieg, ponieważ napisała tę pozycję w formie pamiętnika pisanego na komputerze, prowadzonego przez osiemnastoletnią dziewczynę - Magdę.

Magda jest w klasie maturalnej. Jej relacje z rodziną są bardzo trudne. Mieszka z matką, z którą prawie nie rozmawia. Ojciec dziewczyny nie żyje. Nauka to jej świat. Wszystko się zmienia, kiedy w wakacje poznaje pewnego chłopaka - Łukasza, z którym zachodzi w ciążę. To moment przełomowy w jej życiu.

Magda jest w ciąży. Nie otrzymuje wsparcia od najbliższych. Pomaga jej tylko ojciec ojca jej dziecka, co wydaje się być trochę nierealne. Moim zdaniem takie sytuacje nie zdarzają się często, choć nie jest to jak widać niemożliwe.

Magda ostatecznie rozwiązuje swoje problemy, stabilizuje swoją sytuację życiową i osiąga sukces: wybitnie zdaje maturę i rodzi wspaniałą córeczkę.

Uważam, że dla nastolatek "Magda.doc" może być ciekawą książką. Opisuje losy nastolatki, która musi szybko dorosnąć, dojrzeć do roli matki, by w końcu z lekkomyślnej i naiwnej maturzystki stać się samodzielną kobietą.

Patrząc z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że kiedyś oceniłabym tę pozycję wyżej. Po latach jednak dostrzegam jej mankamenty np. banalny, zbyt kolorowy koniec, nierealność pewnych zdarzeń. Nie podobał mi się również sposób przedstawienia głównej bohaterki, która najpierw ukazana jest jako pilna uczennica, inteligentna dziewczyna, a następnie, po poznaniu Łukasza, staje się bardzo naiwną wręcz głupiutką nastolatką. Ta przemiana jest, moim zdaniem, zbyt drastyczna.

Ocena: 4/10

Em.

1 komentarz: