środa, 10 kwietnia 2013

"Posłaniec"
 
Tytuł: "Posłaniec"
Autor: Markus Zusak
Tytuł oryginału: "The Messenger"
Tłumaczenie:
Anna Studniarek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Data wydania: 2009
Liczba stron: 352  
Oprawa: twarda
ISBN: 9788310116437
Źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/
 
Sięgnęłam po "Posłańca" Markusa Zusaka po przeczytaniu "Złodziejki książek", pod której wrażeniem byłam i wciąż jestem. Recenzję tej pozycji australijskiego pisarza zamieściłam już na blogu.

"Posłaniec" mimo, że nie zachwyca tak bardzo jak "Złodziejka Książek", jest wartościową pozycją. Opowiada o tym, że niewiele wysiłku potrzeba, by pomóc drugiej osobie. Czasem wystarczy sama obecność, wysłuchanie czyjegoś problemu, zrozumienie malujące się na twarzy. Potrzebujący są tuż obok nas, należy się tylko uważnie rozejrzeć.

Książka opowiada o losach Eda Kennedy’ego. Jest on taksówkarzem. Nie powodzi mu się w życiu. Nie może odnaleźć drugiej połowy. Ma grono kumpli, z którymi na grze w karty mijają mu całe wieczory. Rano pije kawę ze swoim psem Odźwiernym. Ed zdaje sobie sprawę, że jego życiem zawładnęła rutyna, że brak w nim czegoś wartościowego, że jest po prostu nieciekawe, nudne i nużące. Wszystko się zmienia, gdy nieoczekiwanie i niezamierzenie Ed razem z kolegą, powstrzymuje napad na bank.
Ed od tej chwili stanie się Posłańcem!

Relację między głównym bohaterem, a jego matką, są trudne. Cytat, który przedstawię w pełni je charakteryzuje. Matka mówi do Ed'a:
"Trzeba dużo miłości, żeby cię tak nienawidzić"
Kontakty z bratem są rzadkie i przez to specyficzne, bez zażyłości. Zusak w "Posłańcu" sporządza bardzo ciekawy i dokładny portret psychologiczny Ed'a. W interesujący sposób opisuje jego przemianę, przewartościowanie systemu wartości.

Udało mi się wyłapać wiele ciekawych, uniwersalnych cytatów z "Posłańca". Przytoczę te, które moim zdaniem są najbardziej wartościowe:
"Nie wiedziałem, że słowa mogą być tak ciężkie" 
"Czasami ludzie są piękni. Nie z wyglądu. Nie w tym, co mówią. W tym, kim są"
Gdybym nie przeczytała najpierw "Złodziejki książek", z pewnością ta pozycja otrzymałaby korzystniejszą ocenę. Bez wątpienia jednak "Posłaniec" niesie wartościowe, wielowymiarowe przesłanie. Należy wznieść się ponad swoje ograniczenia, wyzbyć się egoizmu i starać się wspólnie budować lepszą rzeczywistość, lepszy świat, bo jak pisze Zusak, każdy z nas może to zrobić. Zacznijmy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość od siebie! Zacznijmy już dziś!

Ocena: 6/10

Em.

3 komentarze:

 1. Brzmi ciekawie :) Może kiedyś przeczytam!
  Pozdrawiam i zapraszam : http://32litery-swiatksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. W pełni nie przekonałam się do tego tytułu, aczkolwiek może kiedyś sięgnę po tą pozycję. :)
  PS. Zapraszam do udziału w konkursie. Więcej informacji u mnie na blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Intrygująca. Kojarzy mi się z "Potem" G.Musso, którą to powieść niedawno słuchałam w formie audiobooka. A do tego ciekawa okładka

  OdpowiedzUsuń