niedziela, 19 maja 2013

"Uwierz w ducha"

www.filmweb.pl

"Uwierz w ducha"

Tytuł oryginalny: "Ghost"
Gatunek: melodramat  
Produkcja: Steven-Charles Jaffe  
Data premiery na świecie: 13 lipca 1990  
Data premiery w Polsce: 31 grudnia 1990
Czas trwania: 128 minut
Reżyseria: Jerry Zucker
Scenariusz: Bruce Joel Rubin
Główne role: Patrick Swayze, Demi Moore, Whoopi Goldberg
Muzyka: Maurice Jarre
Zdjęcia: Adam Greenberg
Scenografia: Mark W. Mansbridge, Joe D. Mitchell, Jane Musky, Leslie Bloom
Kostiumy: Ruth Morley
Montaż: Walter Murch


"Uwierz w ducha" to melodramat wyreżyserowany przez Jerry'ego Zuckera. Nikt chyba nie zaprzeczy, że obsada aktorska jest świetna: nieżyjący już Patrick Swayze, Demi Moore oraz Whoopi Goldberg. Moim zdaniem są to aktorzy z najwyższej półki. Należą do moich ulubionych gwiazd kina. Film zdobył w 1991 roku dwa Oscary. Pierwszy za najlepszą rolę drugoplanową dla Goldberg oraz drugi za najlepszy scenariusz oryginalny.

www.telemagazyn.pl 

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) są zgodną i kochającą się parą. Wydawać by się mogło, że nic nie może zakłócić ich szczęścia. A jednak! Pewnego dnia Sam zostaje zastrzelony na ulicy, co doprowadza Molly do rozpaczy. 
Po własnej śmierci Sam dowiaduje się, że nie była ona przypadkowa oraz że jego partnerce wciąż grozi niebezpieczeństwo. Chce ją ochronić, ostrzec, zapobiec nieszczęściu. W tym celu kontaktuje się ze spirytystką Odą Mae Brown (Whoopi Goldberg). Oda początkowo niechętna, z czasem zaprzyjaźnia się z duchem Sama i robi wszystko, by uratować jego ukochaną. 

www.filmweb.pl

Sam staje się aniołem stróżem Molly. Z czasem i ona zacznie go widzieć. W dziwny, niewytłumaczalny, wręcz nierealny sposób dziewczyna nawiąże kontakt ze swoim zmarłym kochankiem. Po wielu perypetiach zaczyna wierzyć, że Sam nie odszedł na zawsze, że wciąż jest blisko.

www.filmweb.pl 

Fabuła tego filmu jest niby prosta, a jednocześnie przejmująca i bardzo wzruszająca. Oglądałam ten film kilkakrotnie, a nadal budzi we mnie te same odczucia. Za każdym razem, mimo że znam losy bohaterów, przeżywam ich historię równie mocno. Po śmierci Swayze ten film stał się jeszcze bardziej prawdziwy. Historia przedstawiona w "Uwierz w ducha" daje do myślenia, wywołuje refleksje. Pokazuje, że nasi bliscy po śmierci czuwają nad nami. Chcę w to wierzyć.

Zachęcam do obejrzenia. Film, mimo że ukazuje smutne przeżycia bohaterów ostatecznie nastraja optymistycznie.

Ocena: 8/10

P.S. Pamiętacie może piosenkę "She's Like the Wind"? Patrick Swayaze zaśpiewał ją w musicalu "Dirty Dancing" w 1987 roku. Posłuchajcie! Moim zdaniem bardzo pasuje do opisywanego przeze mnie filmu. Szkoda, że Patrick Swayze odszedł tak szybko - zdecydowanie za szybko.


Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz