środa, 5 marca 2014

"Labirynt fauna"

źródło obrazka: www.filmweb.pl

"Labirynt fauna"

Tytuł oryginalny: "
El laberinto del fauno"
Gatunek: fantasy, dramat
Kraj produkcji: Hiszpania, Meksyk, Stany Zjednoczone
Data premiery na świecie: 27 maja 2006
Data premiery w Polsce: 30 marca 2007
Czas trwania: 118 minut
Reżyseria: Guillermo del Toro
Scenariusz: Guillermo del Toro
Główne role: Ivana Baquero, Doug Jones, Sergi López, Ariadna Gil, Maribel Verdú
Muzyka: Javier Navarrete
Zdjęcia: Guillermo Navarro
Scenografia: Eugenio Caballero
Produkcja: Alfonso Cuarón, Guillermo del Toro
Budżet: 17 mln USD

 źródło obrazka: www.filmweb.pl

"Labirynt fauna" to film ukazujący moc wyobraźni. Granica między światem rzeczywistym, a fantastycznym, wymyślonym zaciera się. Ucieczka w lepszy od prawdziwego świat, pozwala przeżyć najtrudniejsze czasy, oderwać się od otaczających problemów.

 źródło obrazka: www.filmweb.pl

Akcja filmu rozgrywa się w 1944 roku, po wojnie domowej w Hiszpanii, którą zwyciężyli frankiści. Jedenastoletnia Ofelia (Ivana Baquero) razem z ciężarną matką (Ariadna Gil) wprowadzają się do ojczyma dziewczynki - kapitana Vidala (Sergi López). Relacje w tej rodzinie są trudne. Ofelia liczy na swoją matkę, ale ta jest całkowicie podporządkowana bezkompromisowemu mężowi, który nie przebierając w środkach, nieustannie walczy z republikańskimi partyzantami.

 źródło obrazka: www.filmweb.pl

Dla Ofelii życie w nowym otoczeniu jest trudne. Dziewczynka szuka dla siebie miejsca, w którym mogłaby robić to, na co ma ochotę. Wtedy też odkrywa w ogrodzie labirynt, który prowadzi ją do całkowicie bajkowego świata, w którym spotyka fauna i inne nieziemskie stwory. To właśnie w tym miejscu spotykają ją różne przygody. To właśnie ten świat, choć w pewnym stopniu niebezpieczny i groźny, pomoże jej zapomnieć o codziennych walkach toczących się tuż za oknem.

źródło obrazka: www.filmweb.pl

Jednak obecność tych nadprzyrodzanych sił nie powinna zmylić odbiorcy. "Labirynt fauna" to nie jest film odpowiedni dla dzieci. Krwawe pojedynki między partyzantami, a frankistami, tortury, czyhające niebezpieczeństwa, czy też intrygi i towarzyszące uczucie niepewności tylko potwierdzają postawioną przeze mnie tezę.

źródło obrazka: www.filmweb.pl

Szczerze mówiąc najbardziej ciekawił mnie w tym filmie aspekt historyczny i związane z nim zjawiska - starcia między dwoma grupami, knucie, spiskowanie. Postać doktora Ferreiro (Álex Angulo) oraz opiekunki Ofelii, służącej Vidala - Mercedes (Maribel Verdú) zasługują na szczególne wyróżnienie.

źródło obrazka: labirynt-fauna.film.studentnews.pl

Postać fauna podczas oglądania filmu była dla mnie wielkim znakiem zapytania. Nie wiedziałam, czy jest to dobry, czy zły charakter. Z jednej strony pomaga Ofelii, podpowiada jej, z drugiej jednak, w pewnych sytuacjach, pokazuje swoje mroczne oblicze. Jakie tak naprawdę ma nastawienie do odwiedzającej go dziewczynki? Twórcy filmu dają widzowi różne sygnały. To ciekawy zabieg.

Plusem filmu jest jego zakończenie. To odbiorca sam musi dokonać ostatecznego rozrachunku – czy ta historia wydarzyła się naprawdę, a może jest tylko wykreowana w wyobraźni małego dziecka, szukającego schronienia w innym świecie?

źródło obrazka: www.teleman.pl

"Labirynt fauna" to hojnie nagradzany film. Zdobył trzy Oskary za scenografię, za zdjęcia oraz za charakteryzację. Otrzymał również trzy nagrody BAFTA. Zwyciężył na Międzynarodowym festiwalu filmowym w Porto. Jednak na mnie nie zrobił aż tak wielkiego wrażenia. Dla mnie jest to częściowa kopia filmu "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" w znacznie słabszym, mniej wciągającym wydaniu.

Ocena: 5/10

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz