wtorek, 21 stycznia 2014

"Trafny wybór"


Tytuł: "Trudny wybór"
Autor:
Tytuł oryginału: "The Casual Vacancy" 
Tłumaczenie: Anna Gralak
Kategoria: thriller/sensacja/kryminał 
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 15 listopada 2012 

Liczba stron: 512
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-2146-8
 
Źródło okładki: www.lubimyczytac.pl 

Drugi „Trafny wybór” J. K. Rowling

Książka zaczyna się od mocnego uderzenia – radny miasteczka Pagford – Barry Fairbrother umarł. Jego śmierć wywołuje u mieszkańców okolicy skrajne reakcje – rodzina pogrążona jest w rozpaczy, ale są też tacy, dla których jest to bardzo dobra nowina. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zwolniło się miejsce w Radzie Miasta, na które wiele osób ostrzy swoje pazury. Zaczyna się bezwzględne polowanie na wakat po Barrym.

W książce poznajemy wiele rodzin zamieszkujących Pagford. Tutaj każdy wie o sobie prawie wszystko. Śmierć Barrego obnaży jednak żądzę władzy i bezkompromisowość wielu. Jak się nie zgubić wśród Mollisonów, Priceów, czy Wallów? Rowling każdemu z wykreowanych bohaterów nadała takie cechy, które pozwalają czytelnikowi na zapamiętanie poszczególnych charakterków. Postaci lubi się albo nienawidzi – wywołują skrajne emocje. Nie są jednak przerysowane.

Rowling na łamach książki opowiada o tym, że nie wolno oceniać po pozorach, że wspaniały człowiek na pokaz może okazać się wrednym i bezwzględnym w środku. Nie ma reguły. Każdemu należy dać szansę. Nie ważne z jakiego środowiska pochodzi, nie ważne czym zajmuje się jego matka i gdzie pracuje ojciec – ważne jest to, jaki on jest.

W książce autorka oddała dużo przestrzeni nastolatkom, którzy podobnie jak dorośli, są uwikłani w różne zasadzki codzienności. „Trafny wybór” oburza, degustuje, przeraża i szokuje. Mimo to, a może właśnie dlatego - nie można oderwać się od tej opowieści.

Rowling była przede wszystkim znana jako autorka serii o czarodzieju Harrym Potterze. Chociaż pisarka w nowej książce postawiła na prozę dla dorosłych i pozbawiła ją jakichkolwiek elementów fantastycznych, magia pozostała. Co prawda nie została wytworzona przez czarodziejską różdżkę, a przez doskonale dobrane słowa, które stworzyły wstrząsającą, magiczną całość.

Nie bądźcie mugolami, wtajemniczcie się – poznajcie losy mieszkańców miasteczka Pagford.

Ocena: 8/10

Em.

4 komentarze:

 1. Już od dłuższego czasu chodzi za mną ta książka i jakoś nie może do mnie trafić ;)
  Bardzo bym chciała przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie na jej temat, bo opinie z którymi się spotkałam są całkiem różne, ale widzę że Tobie się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz ją przeczytać! To będzie na pewno "trafny wybór". ;)

   Usuń
 2. Genialny blog, szkoda, ze dopiero go zauważyłem :/
  Genialne recenzje i czuję, ze będę tu często wpadał :]
  Obserwuję i zapraszam do mnie: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń