wtorek, 28 stycznia 2014

"Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg"


Tytuł: "Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg"
Autor:
Tytuł oryginału: "The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains" 
Tłumaczenie: Katarzyna Rojek
Wydawnictwo: Helion 
Data wydania: listopad 2012 
Liczba stron: 280
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-246-4138-3
Źródło okładki: www.lubimyczytac.pl

Każdy z nas korzysta z internetu - jedni traktują ten środek przekazu jako łatwo dostępne źródło informacji, inni jako sposób komunikowania się ze światem, a kolejni w celach rozrywkowych. Nie stawiamy sobie jednak pytania czy, a jeśli tak, to w jaki sposób internet wpływa na nasz mózg.

Carr analizuje pojęcie neuroplastyczności mózgu, czyli jego podatności na różne przemiany. Twierdzi, że narzędzia, których używamy do pozyskania informacji wpływają na strukturę i funkcjonowanie mózgu – osłabiając ją. Autor dobrze to analizuje na przykładzie taksówkarzy. Okazało się, że ci, którzy nie korzystali z nawigacji mieli znacząco rozwinięty hipokamp - element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć. Pozostali mieli gorsze wyniki. Nawigacja satelitarna zwalnia mózg z myślenia, zastępuje go, podsuwa gotowiec.

Tak też zdaniem Carra funkcjonuje internet. Zwalnia ludzi z myślenia. Podaje odpowiedzi na nurtujące pytania, nie żądając nic w zamian. Myślenie linearne, czyli kontemplacyjne zastępuje chaotyczne. Carr dodatkowo zauważa, że internet w krótkim czasie wkroczył w każdą dziedzinę życia. Wiele czynności, które do niedawna ludzie wykonywali w realu, obecnie przeszły do strefy wirtualnej.

Carr twierdzi, że internet odbiera nam znacznie więcej, niż daje w zamian, a to, co daje między innymi szybki dostęp do informacji, nie rekompensuje poniesionej przez człowieka straty. Internet zmniejsza zdolność do refleksji, wpływa na głębię emocji i myśli – spłycając ją. Nie zgłębiamy już konkretnych tematów. Nie szukamy, nie dociekamy. Internet zubaża słownictwo, pogarsza koncentrację, rozprasza wielością bodźców, wszechobecnych hiperlinków.

"Płytki umysł – jak internet wpływa na nasz mózg?" wywołuje refleksje. Zmusza do podjęcia decyzji, co wybieramy - płytki umysł i internet, czy linearlny sposób myślenia, książki, a co za tym idzie wyższy poziom intelektu? Trzeba ustalić właściwe proporcje. Zastanowić się nad własnymi nawykami. Pomyśl zanim kolejny raz wciśniesz „POWER”. 

Ocena: 6/10

Em.

2 komentarze:

  1. Ciekawa książka. Moja pani od Angielskiego coś o niej wspominała ale nie sądziłem, że może to być choc trochę ciekawe :D

    OdpowiedzUsuń