czwartek, 16 stycznia 2014

"Coraz dalej od miłości"


Tytuł: "Coraz dalej od miłości"
Autor:
Tytuł oryginału: "Liebesfluchten. Geschichten" 
Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Kategoria: literatura współczesna
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 20 maja 2010
Liczba stron: 232
Oprawa: miękka
ISBN: 9788374957250  

Źródło okładki: www.lubimyczytac.pl

"Coraz dalej od miłości" Bernharda Schlinka to siedem krótkich opowiadań. Co je łączy? Wszystkie mówią o miłości.

"Dziewczynka z jaszczurką" to historia chłopca, który tak zafascynował się obrazem o tym samym tytule, że wpłynęło to na jego przyszłe relacje z kobietami. "Zdrada" to opowiadanie ukazujące różne formy zdrady – słowną i cielesną. "Obrzezanie" to opowieść o zadrach z przeszłości. Para – Żydówka Sarah i Niemiec Andi – kochają się. Jednak ich rodziny i oni sami nie są w stanie wyprzeć z głów dawnych win ich narodów. Żyją ciągle w cieniu żalów, zbrodni z przeszłości. "Syn" to historia o trudnej miłości ojca do potomka, a "Kobieta na stacji benzynowej" to opowiadanie o śnie, który stał się rzeczywistością.

Wszystkie te opowiadania są intrygujące, jak to u Schlinka – zaskakują. W tym zbiorze znalazłam swoje ulubione, które najbardziej mnie poruszyły.

"Tamten mężczyzna" to moim zdaniem najlepsze opowiadanie z opisywanego zbioru. Przedstawia losy mężczyzny, którego żona Lisa była artystką, współpracowała z orkiestrą. Po jej śmierci, mąż otwiera korespondencję Lisy. Dowiaduje się, że jego ukochana żona miała kochanka. Zaczyna zastanawiać się, czego mu brakowało, że Lisa musiała szukać innego mężczyzny, jakie były jej oczekiwania i dlaczego im nie sprostał, czy dawała mu jakieś znaki, że oczekuje zmian w związku, jaka była Lisa dla swojego kochanka i w końcu - jaką Lisę znał, czy prawdziwą? Świetna psychologiczna opowieść.

"Groszek cukrowy" to równie dobra historia, w której powraca wątek zdrady. Opowiada o mężczyźnie, któremu nie wystarczała jedna kobieta. Ciągle szukał czegoś nowego i u boku kolejnych kochanek to znajdował. Jak Thomas skończy? W krótkim czasie z bawiącego się kobietami mężczyzny stanie się zależnym człowiekiem.

Piękne, a jednocześnie trudne i inne historie o miłości. Do czego ona prowadzi? Czy obezwładnia ludzi? Zabiera im zdrowy rozsądek? Schlink ukazuje jej liczne twarze i zmieniający się charakter.

Ocena: 7/10

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz