sobota, 11 stycznia 2014

"Bokser"

źródło obrazka: www.weltbild.pl

"Bokser"

Tytuł oryginalny: "
Bokser"
Gatunek:
dramat obyczajowy

Produkcja: Polska
Data premiery w Polsce: 8 kwietnia 2012
Czas trwania: 91 min.
Reżyseria: Tomasz Blachnicki
Scenariusz: Michał Godzic, Jarosław Banaszek
Główne role:
Szymon Bobrowski, Anna Przybylska, Krzysztof Kiersznowski, Marek Probosz
Muzyka: Paweł Lucewicz
Zdjęcia: Marek Gajczak
Scenografia: Marek Zawierucha
Kostiumy: Agata Culak
Montaż: Krzysztof Boroń
Produkcja: TVN

„Bokser” to film oparty na faktach. Opowiada fragment życia boksera Przemysława Salety. Odkrywa kulisy życia sportowego, zawodowego oraz prywatnego sportowca, który od małego marzy o zdobyciu tytułu mistrza świata w kickboxingu. Chce być najlepszy, chce zwyciężać, pragnie być niepokonanym.

 źródło obrazka: gwizdek24.se.pl

Przemysław ćwiczy, przygotowuje się do walk pod okiem trenera (Krzysztof Kiersznowski). Jest zdeterminowanym zawodnikiem. Jego życie toczy się w rytmie walk – od przygotowywania się do jednej, do kolejnej i tak dalej...

źródło obrazka: www.tvn.pl

Bokser ma rodzinę – żonę Ewę (Anna Przybylska) oraz córeczkę, przy której porodzie nie był, ponieważ w tym samym czasie odbywała się walka. Zawodnik chce się spełniać w życiu sportowym, ale zapomina, odkłada na plan dalszy potrzeby swoich bliskich. Nie zapewnia, nie gwarantuje im poczucia bezpieczeństwa. Życie z nim jest w pewien sposób nieprzewidywalne. Przemysław jest tak skoncentrowany na sobie, na rozwijaniu siebie jako zawodnika, że tego nie zauważa i nie przypuszcza, że kiedyś może zostać sam, bo gdy jesteś na szczycie jest obok ciebie wielu ludzie, ale gdy masz problemu zostają przyjaciele, a jeśli ich nie masz zostajesz sam jak palec - radź sobie sam.

źródło obrazka: www.teletydzien.pl 

Po pewnym czasie Ewa zrozumiała, że nie chce tak żyć, że nie chce być z kimś, kto ma inne cele, priorytety, a co ważniejsze z kimś kto nie umie pogodzić swoich ambicji z życiem rodzinnym i ślepo dąży do celu. Ewa nie może liczyć na męża i dlatego też początkowo nie informuje go o chorobie córki – o tym, że niezbędny jest przeszczep nerki. Gdy bokser się o tym dowie okaże się, że umie sprostać wyzwaniu. Zrobi wszystko dla swojego dziecka. Zgodzi się na przeszczep. Jednak czy to taki bohaterski wyczyn? Czy nie każdy rodzic mając taką szansę, zrobiłby to samo?

źródło obrazka: www.tvnfakty.pl

Film pokazuje, że ojcostwo należy potwierdzać dzień po dniu. Nie jest się ojcem, bo „ma” się dziecko. Należy wychowywać, starać się zrozumieć, uczyć, być z nim. Obecność i poświęcony czas spaja więzi, pogłębia relację sprawia, że stają się tak jak więzy krwi – nierozerwalne.

„Bokser” to opowieść o sportowcu, którego celem na ringu jest znokautować, wygrać, pokonać. Czuje się silny i niezwyciężony. Jednak dla losu nie ma silnych i silniejszych. Wszyscy są równi. Los nie przestraszył się prawego sierpowego boksera. Życie wyprowadziło cios, choć nie trafił bezpośrednio w boksera, był to dla niego bardzo bolesny cios. „Bokser” to historia o ojcu, który nie dostrzegał na co dzień potrzeb swojego dziecka, ale w trudnym momencie poświęcił się dla niego. Czy to jednak wystarczy by nazywać się ojcem? Czy to punkt przełomowy w życiu boksera?

Film nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia - może dlatego, że znałam tę historię z gazet? A może to wina twórców filmu? "Bokser" nie zaangażował mnie w przedstawioną historię. Widziałam ciekawsze filmy poruszające  podobną tematykę.

Ocena: 4/10

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz