piątek, 7 czerwca 2013

"Powrót"

źródło obrazka: www.filmweb.pl

"Powrót"

Tytuł oryginalny: "Возвращение "
Gatunek: dramat, obyczajowy
Produkcja: Dmitrij Lesniewski, Rosja
Data premiery na świecie: 25 czerwca 2003
Data premiery w Polsce: 19 marca 2004
Czas trwania: 105 minut
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Scenariusz: Władimir Moisiejenko
Główne role: Konstantin Ławronienko, Władimir Garin, Iwan Dobronrawow
Muzyka: Andriej Diergaczow
Zdjęcia: Michaił Kriczman
Nagrody: Złoty Lew 2003, Europejska Nagroda Filmowa 2003, Złoty Glob 2004, César 2004

Muszę zacząć od tego, że film "Powrót" wyreżyserowany przez Andrieja Zwiagincewa zrobił na mnie ogromne wrażenie. Byłam bardzo zdziwiona, gdy dowiedziałam się, że reżyser - Andriej Zwiagincew -  kręcąc ten film debiutował!

Zaciekawiła mnie przede wszystkim fabuła tego filmu. Po piętnastu latach nieobecności do domu, do żony (Nataliya Vdovina) i dwóch synów powraca "głowa rodziny" - mąż, ojciec (Konstantin Ławronienko). Jego przyjazd wywołuje różne reakcje dzieci. Starszemu Andrey'owi (Władimir Garin) ojciec imponuje. Natomiast młodszy - Ivan (Iwan Dobronrawow) przeżywa bardzo silny bunt. To dość ciekawe, bo to zazwyczaj starsze dziecko, które więcej rozumie, nie chce zaakceptować takiej nowej, trudnej sytuacji, w tym przypadku "ojca marnotrawnego". Tu jest inaczej. Mimo wszystko rozumiem zachowanie młodszego z braci.

 www.goldenline.pl

Ojciec po powrocie do domu próbuje chłopców wychować. Nie, "wychować" to nie jest dobre słowo. Chce ich sobie po prostu ustawić. Po piętnastu latach nieobecności jest to bardzo trudne. Andrey ledwo pamięta ojca, dla Ivana jest to obcy człowiek. Nie zdobył sobie u chłopców budowanego przez lata szacunku, więzi. Postanawia zabrać chłopców na wycieczkę. Wspólna wyprawa na ryby, która dla całej trójki ma być szansą na poznanie się, szybko zamienia się w gehennę. Konflikt między bohaterami narasta i kończy się tragedią.

źródło obrazka: www.stopklatka.pl

Odtwórcy głównych ról to nieznani mi dotąd aktorzy. Moim zdaniem chłopcy zagrali swe role w niewiarygodnie (!) dojrzały sposób. Grając w filmie mieli kolejno: 14 i 16 lat, a byli bardzo przekonujący. Podczas oglądania tego filmu zwróćcie uwagę na rolę matki. Nie jest to rola główna, ale symboliczna.
Chociaż film trwał około dwóch godzin, nie wiedziałam kiedy ten czas minął. Powodem tego wrażenia była bezustanna zmiana akcji. Do ostatniej chwili film trzymał mnie w napięciu.

 źródło obrazka: www.krosno24.pl

Moim zdaniem "Powrót" w bardzo interesujący sposób opowiada o relacjach międzyludzkich. Został doceniony i zdobył wiele prestiżowych nagród. Uważam, że jest to film bardzo wartościowy, godny polecenia innym.

źródło obrazka: www.canalplus.pl

Jest jeszcze jedna rzecz, o której chciałabym wspomnieć. Życie pisze własne scenariusze i każdy z nas o tym wie, w jakiś sposób tego doświadczył. Tak jak wcześniej pisałam, spora część filmu skupia się na zdarzeniach mających miejsce podczas wyjazdu z ojcem nad jezioro. Władimir Garin, odtwórca roli starszego z braci, zginął śmiercią tragiczną – utonął w jeziorze na dzień przed światową premierą filmu. Mimo, że wiem o tym zdarzeniu już od jakiegoś czasu, mam ciarki, gdy o tym pisze. Oglądając ten film czuje się nadciągające, prawdziwe niebezpieczeństwo.

źródło obrazka: theonlinephotographer.typepad.com

Ocena: 8/10

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz