czwartek, 20 lutego 2014

"Fish Tank"

źródło obrazka: www.filmweb.pl

"Fish Tank"

Tytuł oryginalny: "
Fish Tank"
Gatunek: psychologiczny
Produkcja: Wielka Brytania
Data premiery na świecie: 13 maja 2009
Data premiery w Polsce: 5 lutego 2010
Czas trwania: 124 minut
Reżyseria: Andrea Arnold
Scenariusz: Andrea Arnold
Główne role: Kierston Wareing, Katie Jarvis, Rebecca Griffiths 
Zdjęcia: Robie Ryan  
Produkcja: Nick Laws, Kees Kasander, Christine Langan, David M. Thompson
Budżet: 3 000 000 $

źródło obrazka: thefreestylelife.com 

"Fish Tank" to film o zbuntowanej, niezależnej nastolatce. 15letnia Mia Williams (Katie Jarvis) ma wiele problemów. Nie dogaduje się z osobami, z którymi mieszka - matką, nieustannie zmieniającą partnerów oraz z młodszą siostrą. Dodatkowo w jej życiu nie ma ojca. Jest skonfliktowana z całym otoczeniem. Odnajduje się jedynie w muzyce. Gdy tańczy nic się nie liczy. Zatraca się w odsłuchiwanym rytmie.

źródło obrazka: www.theguardian.com

Mia to awanturniczka. Przeklina, pali, próbuje podporządkowywać sobie całe środowisko. Mimo trudnego charakteru, nie jest do końca zepsutą dziewczyną. Ma plany. Jej największym marzeniem jest wzięcie udziału w castingu na tancerkę. Ćwiczy układ dodając do niego stopniowo nowe kroki. Nieustannie przygotowuje się do występu. W postawie Mii można docenić to, że mimo braku wzorców w rodzicach, czy dalszej rodzinie, dąży do czegoś i choć jest to wygranie zwykłego castingu, chce to osiągnąć.

źródło obrazka: www.google.pl

Mia jest typem samotnika, który być może swoim specyficznym zachowaniem walczy o uwagę. Jest indywidualistką stawiającą na swoim. Nie dopasowuje się do innych. Nie zmienia się, by się przypodobać. Nie zabiega za wszelką cenę o akceptację. Zawsze pozostaje sobą.

źródło obrazka: www.theguardian.com

Mia popełnia wiele błędów. Zdarza jej się, jak każdemu z nas, podejmować złe decyzje. Jednak twórcy filmu pozostawiają odbiorcy interpretację tego, jak potoczą się dalsze losy dziewczyny. Czy wykorzysta szansę na lepsze życie, na to, by wyrwać się z więzów przeszłości i nie powtórzyć błędów swojej matki? Czy zawalczy w swoim życiu o coś więcej? Czy odnajdzie prawdziwy sens?

źródło obrazka: www.google.pl

Długo zastanawiałam się jak ocenić grę aktorską Katie Jarvis. Z jednej strony widzę w niej potencjał – dobrze odgrywała rolę zamkniętej w sobie buntowniczki. Z drugiej jednak, kompletnie nie trafiła do mnie jako tancerka, a w filmie taniec stanowi dość istotny symbol – symbol wolności, braku ograniczeń. Aktorka powtarzała bardzo często te same kroki. Nie przekonała mnie.

www.filmweb.pl

"Fish Tank" przeraża, obrzydza i degustuje. Oglądając film wielokrotnie miałam wrażenie, że jego twórcy specjalnie wymyślali dość szokujące zachowania głównej bohaterki, by o filmie było głośno. Nie postawili na skonstruowanie wyjątkowej fabuły, a właśnie na dziwaczne zachowania, które miały podbić określone liczniki. Jestem w stanie zrozumieć, że ktoś miał taki pomysł na film, na pokazanie instynktownych, zwierzęcych zachowań, ale to do mnie po prostu nie przemawia.

Ocena: 2/10

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz