piątek, 20 grudnia 2013

"Paperman"

źródło obrazka: en.wikipedia.org

"Paperman"

Tytuł oryginalny: "Paperman"
Gatunek: krótkometrażowy, animowany
Produkcja: Stany Zjednoczone
Rok produkcji: 2009
Data premiery na świecie: 2 listopada 2012
Czas trwania: 7 min.
Reżyseria: John Kahrs
Scenariusz: Clio Chiang, Kendelle Hoyer
Muzyka: Christophe Beck
Produkcja: Kristina Reed, John Lasseter

Wytwórnia: Walt Disney Pictures
Dystrybucja: Walt Disney Pictures
Nagrody: Oscar 2013 za najlepszy krótkometrażowy film animowany

Młody człowiek, pracujący w wielkiej korporacji, stoi na peronie dworca kolejowego, czekając na pociąg, którym pojedzie do pracy. Spokojne oczekiwanie przerywa jednak podmuch powietrza, który porwał pewnej kobiecie kartkę i trafił nią mężczyznę. Za papierem biegnie owa młoda kobieta. Po chwili historia się powtarza - wiatr porywa kartkę z pliku dokumentów mężczyzny. Kartka ląduje na twarzy spotkanej kobiety. Pozostaje na niej ślad po czerwonej szmince dziewczyny. Kobieta wsiadła do pociągu i odjechała. Papermanowi po spotkaniu pozostał tylko ten jeden ślad, tylko odbite na kartce czerwone usta.

 
źródło obrazka: www.heyuguys.co.uk

Mężczyzna w dalszej części animacji będzie się starał, by odnaleźć kobietę, którą spotkał na peronie. Czerwień szminki przypomina mu o niej. Nie może się skupić, jest rozdrażniony. Pewnego dnia przez okno, które znajduje się w biurze, w którym pracuje dostrzega w ogromnym budynku po drugiej stronie kobietę, o której nie może przestać myśleć. Z dokumentów, nad którymi miał pracować składa samoloty, którymi chce wcelować w okno ukochanej. Jego trud nie przynosi efektów.

źródło obrazka: www.thegnomonworkshop.com

Gdy mężczyzna chce się poddać, chce zanurzyć w rozgoryczeniu, smutku, staje się coś dziwnego. Czy odnajdzie swoją drugą połówkę? Czy przestanie szukać? 
Bardzo podobał mi się moment, w którym głównemu bohaterowi siła nadprzyrodzona wyznacza drogę, bo on tak jak i każdy z nas potrzebował drogowskazu by dojść do celu, by nie zgubić się.

"Paperman" to krótka film z przesłaniem, które już dawno wzięłam sobie do serca. Nie wolno nigdy się poddawać. Trzeba w każdej dziedzinie życia walczyć – z jednej strony o relacje, o uczucia, z drugiej o całkowicie przyziemne sprawy. Walcz do końca, a możesz osiągnąć wszystko. Warto próbować, by później nie wyrzucać sobie, że się czegoś nie zrobiło, że coś mogło zmienić bieg całego życia.

 źródło obrazka: www.reddit.com

"Paperman" to czarno-biała animacja, w której pojawia się tylko jeden kolor – widać czerwień szminki odbitych ust na kartce papieru. Podoba mi się ten zabieg. Ukazuje moc jaką może dać miłość człowiekowi i jak warto jest o nią walczyć nie tylko w ekstremalnych sytuacjach, ale każdego dnia oraz jak bardzo mocnym i intensywnym jest uczuciem.

 źródło obrazka: www.google.pl

"Paperman" dostał Oscara 2013 za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Szczerze mówiąc, mimo, że spodobała mi się ta historia, jej przesłanie - nie zachwyciła mnie. Animacja trwa siedem minut, a chwilami moja uwaga rozpraszała się (zwłaszcza przy scenie z puszczeniem samolotów). Mimo wszystko uważam, że to ciekawa historia, która przedstawia najprostsze z prawd w taki sposób, że wierzę, że wywoła u Was wiele refleksji.

Ocena: 6/10

Em.

1 komentarz:

  1. Oglądaliśmy to na angielskim. Fakt, ten krótki filmik nie jest zachwycający, ale jednak skłania do jakichś refleksji.

    OdpowiedzUsuń