piątek, 4 kwietnia 2014

Wywiad z Renatą Piątkowską!

 www.biblioteka.wrzesnia.pl
Renata Piątkowska to autorka książek dla młodych odbiorców. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. 
W ramach akcji zorganizowanej przez portal granice.pl zadałam autorce nurtujące mnie pytania.

W jaki sposób wygląda Pani proces twórczy? Czy ma Pani rytuały związane z pisaniem? Potrzebuje Pani ciszy i skupienia, a może słucha Pani muzyki i pisze jednocześnie?

Nie mam specjalnych rytuałów związanych z pisaniem. Po prostu muszę mieć spokój, szansę na to, by się wyłączyć z codziennych obowiązków i perspektywę, że przez kilka najbliższych godzin, nikt mi tego spokoju nie zakłóci. A gdy jeszcze u stóp leży najwierniejszy z psów i na stole dymi szklanka z herbatą - to opowiadania piszą się same:)

Czy pisze pani na papierze, czy ze względu na łatwość edytowania pracuje Pani na komputerze?

Piszę na papierze i dopiero gotowy tekst przepisuję na komputerze. 

Czy jest Pani pisarką, która czeka na natchnienie? Czy tworzy Pani pod wpływem zbliżających się terminów?

Czy czekam na natchnienie? Raczej nie, ja po prostu często obracam w głowie jakąś myśl, scenkę, dialog, puentę. Myślę o niej siedząc w autobusie, gotując zupę, spacerując z psem. I zwykle w jakimś momencie łapię to najlepsze skojarzenie za ogon. A czy gonią mnie terminy? Tak też bywa. Sama nie znoszę osób, które nie dotrzymują słowa, więc jak się zobowiążę oddać tekst w określonym terminie, to nie ma zmiłuj, siedzę i piszę. 

Co było bodźcem do zaprezentowania przez Panią swojej twórczości szerokiej publiczności?

Sukces pierwszej książki sprawił, że żaden kolejny tekst nie wylądował już w szufladzie. To czytelnicy weryfikują książki, jeśli chcą je kupować i czytać, to jest wystarczający bodziec by pisać. A gdy jeszcze do tego książka zdobywa nagrodę, to czego więcej chcieć? 
Co jest najważniejsze w tworzeniu książek dla młodych czytelników - przesłanie czy ciekawa historia, która wciągnie dzieci bez reszty?

Dla mnie w pisaniu książek najważniejsza jest historia, którą chcę opowiedzieć. Jeśli historia jest "dobra" to i przesłanie może się z niej wysnuje, albo coś chwyci za serce i nie puści, a może rozbawi do łez.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Czytaliście książki tej Autorki? Jak wrażenia? :)

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz