piątek, 11 kwietnia 2014

"Colombiana"

źródło obrazka: www.filmweb.pl

"Colombiana"

Tytuł oryginalny: "
Colombiana
"
Gatunek:
sensacyjny

Kraj produkcji: Stany Zjednoczone,
Francja

Data premiery na świecie:
27 lipca 2011
Data premiery w Polsce: 2 września 2011
Czas trwania: 108 minut
Reżyseria:
Olivier Megaton

Scenariusz:
Luc Besson, Robert Mark Kamen

Główne role:
Zoe Saldana, Michael Vartan, Cliff Curtis, Lennie James, Callum Blue, Jordi Mollà

Muzyka:
Nathaniel Méchaly
Zdjęcia: Romain Lacourbas
Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
Budżet:
40.000.000 $

źródło obrazka: www.hotflick.net

"Colombiana" to historia dziewczynki, która stała się płatnym mordercą. Cataleya jako małe dziecko traci wszystko. Członkowie mafii zabijają jej rodziców. Dziewczynka musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Dorasta pod okiem wuja, dla którego, z upływem czasu, zaczyna pracować. Nie jest to jednak zwykły zawód. Kobieta staje się mordercą. Eliminuje tych, na których z różnych względów zapadł wyrok. Priorytetem dojrzałej Cataleyi (Zoe Saldana) jest wytropienie morderców rodziców i pozbawienie ich życia. Chęć zemsty nie odstępuje jej na krok.

źródło obrazka: www.filmweb.pl

Praca Cataleyi wymaga od niej poświęcenia. Kobieta próbuje ułożyć sobie życie prywatne, ale jest to bardzo trudne, ponieważ wszędzie widzi spiski, spodziewa się podstępów i szpiegów. Cataleya spotyka się z malarzem Dannym Delanay (Michael Vartan), który nie zna jej prawdziwej tożsamości. Kobieta nigdzie nie może być sobą. Ciągle musi grać twardą osobę, którą w pewnej części jest, ale z drugiej strony za nałożoną maską kryje się wrażliwa, cierpiąca istota. Czy kobiecie uda się zemścić, a co za tym idzie przechytrzyć równie przebiegłych gangsterów? Kto okaże się sprytniejszy?

źródło obrazka: www.filmweb.pl

Już od pierwszych scen film niesamowicie wciąga. To zasługa montażu, który od początku buduje napięcie. Amandla Stenberg, która zagrała młodą Cataleyę była świetna. Gdy uciekała przed mordercami rodziców, którzy chcieli się jej również pozbyć, wywołała we mnie emocje. Razem z nią w myślach odwracałam się za siebie patrząc, czy bandyci zgubili jej trop. Dziewczynka z upływem czasu rozkwita jak kwiat na część którego została nazwana.

źródło obrazka: www.filmweb.pl

"Colombiana" to bardzo wciągający film akcji. Od pierwszej chwili trzyma w napięciu. Od dawna wiedziałam, że Zoe Saldana to wspaniała aktorka, jednak w tym filmie przechodzi samą siebie. Zagrała doskonale. Nie wyobrażam sobie żadnej innej aktorki w roli Cataleyi. Myślę, że to właśnie wcielenie się w tę rolę Zoe Soldany powoduje, że film, który mógłby być kolejnym filmem akcji, staje się czymś wyjątkowym. Krótko mówiąc: "Colombiana" to "one women show"! Zoe Saldana w mojej ocenie zasługuje na miano królowej filmów akcji. Film na długo pozostaje w pamięci. Na pewno do niego kiedyś powrócę.

Ocena: 9/10

Em.

1 komentarz:

  1. Robienie takich filmów nie ma sensu. Przecież wiadomo, że przeciętny widz nie skupi się na niczym innym poza podziwianiem wdzięków bohaterki :P

    OdpowiedzUsuń