niedziela, 22 marca 2015

"Birdman"

 źródło obrazka: www.filmweb.pl

Tytuł oryginalny: "Birdman"
Gatunek: komediodramat
Produkcja: Stany Zjednoczone
Data premiery na świecie: 27 sierpnia 2014
Data premiery w Polsce: 15 listopada 2014
Czas trwania: 119 minut
Reżyseria: Alejandro González Iñárritu
Scenariusz: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
Główne role: Michael Keaton, Edward Norton
Zdjęcia: Emmanuel Lubezki
Scenografia: Kevin Thompson, George DeTitta Jr.
Kostiumy: Albert Wolsky
Montaż: Douglas Crise, Stephen Mirrione
Produkcja: Alejandro González Iñárritu, James W. Skotchdopole, John Lesher, Arnon Milchan
Dystrybucja: Fox Searchlight Pictures, Imperial – Cinepix
Szacowany budżet: 22 000 000 USD

www.filmweb.pl

Riggan Thomson (Michael Keaton) to aktor, który zdobył popularność grając w filmach o superbohaterze. To one przyniosły mu wymarzoną sławę. Po latach pragnie powrócić na upragniony piedestał. Chce być wciąż podziwiany. Zaczyna walkę o zapisanie się w ludzkich umysłach. Wystawia sztukę na Broadwayu, którą nie tylko reżyseruje i finansuje, ale także występuje w niej. Gra główną rolę w adaptacji opowiadania Raymonda Carvera. Poświęca się jej bez reszty.


Pojawia się ciekawa analogia. Odtwórca roli Riggana w realnym życiu zasłynął z wykreowania postaci Batmana. W momencie, gdy zrezygnował z dalszego wcielania się w postać superbohatera, jego kariera również przygasła.

www.filmweb.pl

Jako reżyser spektaklu Riggan musi stawić czoła wielu przeciwnościom. Przeszkodą do pokazania światu wyjątkowego dzieła może się okazać drewniany aktor, który zostaje zastąpiony przez Mike Shiner (Edward Norton). Ten przede wszystkim stawia na autentyczność przekazu. Dąży za wszelką cenę do tego, by wczuć się w rolę, choć przesadzając doprowadza tym do szału swoich kolegów i koleżanki ze sceny.

www.bbc.co.uk

Oprócz problemów Riggana w życiu zawodowym, pojawiają się problemy natury osobistej – narkomania córki (Emma Stone), ciąża partnerki (Andrea Riseborough). Riggan stara się pogodzić te dwa światy, choć dręczący go głos mu tego nie ułatwia.

www.filmweb.pl

„Birdman” pokazuje środowisko aktorskie od kulis. Uświadamia również, że często o powodzeniu danej sztuki decyduje recenzja napisana przez krytyka, który może wszystko, który jak w przypadku Tabitha (Lindsay Duncan) może kierować się uprzedzeniami i z góry, przed obejrzeniem, oznajmia, że napisze miażdżący tekst.

www.filmweb.pl

Czy Rigganowi uda się sprostać wymaganiom? Czy wróci na szczyt? A także czy uda mu się uporządkować życie osobiste? Co poświęci, by osiągnąć sukces? Czy istnieje granica między tym co fikcyjne, a tym co prawdziwe?

„Birdman” to fantastyczny film, który pokazuje na przykładzie Riggana pragnienia każdego człowieka, który chce być zauważony i doceniany. Oprócz nowoczesnych realiów w filmie pojawiają się również elementy fantastyczne. Reżyser postawił na splatanie realnych i wykreowanych przez umysł sytuacji, które mają stanowić jedność. To atut tego obrazu.

m.dziennik.pl

Jestem pod ogromnym wrażeniem filmu, który (oprócz końcówki) został stworzony przez jedno ujęcie. To naprawdę warsztatowe dzieło! Montaż wewnątrzklatkowy robi wrażenie! Co ciekawe, to nie narzuciło kajdan zniewolenia na twórców tego filmu. Miejsca, w których bohaterowie grają nie są monotonne, choć trzeba przyznać, że są ograniczone. I do tego nieskomplikowana muzyka - dźwięki perkusji, które wprowadzają odbiorcę w pożądany rytm. 

www.filmweb.pl

Gra aktorska na bardzo wysokim poziomie, a do tego świetne zakończenie wywołujące uśmiech. "Birdman" to zasłużony zdobywca Oscara w kategoriach najlepszy film, reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

Ocena: 9/10

Em.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz